Beskidy to jeden z najpiękniejszych masywów górskich. Przyciąga turystów malowniczymi krajobrazami – w rejonie występuje aż 5 pięter krajobrazowych, z których każdy charakteryzuje się inną formą terenu, fauną i florą – oraz dużym zróżnicowaniem szlaków, dzięki czemu nawet mniej doświadczeni piechurzy mogą wybrać się na wędrówkę. Łagodne zbocza i łatwiejsze podejścia sprawiają, że są idealną alternatywą dla wymagających, i coraz bardziej zatłoczonych, Tatr. Wiele do zaoferowania ma także sam region. Dlatego dziś dzielimy się naszymi propozycjami miejsc, które warto odwiedzić. Zapraszamy na przegląd atrakcji Beskidu Śląskiego!
Skrzyczne, Barania Góra i Malinowska Skała – to prawdziwe perły Beskidów. Skrzyczne to najwyższy szczyt pasma Śląskiego. Wznosi się na wysokość 1257 m n.p.m. i dzięki niewielkiej platformie widokowej daje możliwość podziwiania cudnej okolicy, m.in. Żywiecczyzny czy Beskidu Małego. Na górę można dostać się pieszo lub korzystając z kolei (jedna z nich znajduje się tuż obok naszego hotelu). Druga warta uwagi trasa to ta na Baranią Górę – wzniesienie sięgające 1220 m n.p.m. Najlepsze wyjście jest od strony Wisły, ale w kwestii wyboru szlaku macie pełną dowolność. Stąd też możecie raczyć się wspaniałymi widokami. Podziwiać można m.in. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Małą Fatrę, a jak dalej sięgnąć wzorkiem to nawet Tatry. Masę cudownych doświadczeń zapewni też wejście na Malinowską Skałę, zwłaszcza idąc z Przełęczy Salmopolskiej. Po drodze możecie zajrzeć do Jaskini Malinowskiej, a na szczycie zobaczyć skalne ostańce.
Szczyrk słynie przede wszystkim z mocno rozbudowanej infrastruktury około turystycznej, niemniej w mieście nie brak miejsc do zwiedzania. Gdzie warto skierować swe kroki? Z pewnością do Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. To zabytkowy drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, wzniesiony w latach 1797-1800. Obiekt położony jest na wzgórzu, ma prostokątną nawę i węższe prezbiterium. Już z zewnątrz wygląda wspaniale, jednak największe wrażenie robi jego późnobarokowe wnętrze. Godny uwagi jest też kompleks trzech skoczni narciarskich Skalite, znajdujący się na północnym zboczu góry, gdzie regularnie trenują polscy skoczkowie i odbywają się zawody. Poza tym warto odwiedzić Bator Art Gallery, czyli prywatną galerię sztuki współczesnej (zbiory obejmują prace lokalnych artystów, takie jak grafiki, rzeźby, obrazy, ceramika czy dzieła ze szkła), przespacerować się Deptakiem nad Żylicą i zajrzeć na Plac św. Jakuba, gdzie zimą funkcjonuje lodowisko.
W Ustroniu z kolei koniecznie odwiedźcie Muzeum Ustrońskie (z wystaw poznacie m.in. historię miasta, etnografię, zobaczycie prace rękodzielnicze miejscowych artystów) oraz Muzeum Regionalne Stara Zagroda (utworzone w tradycyjnej góralskiej zagrodzie z 1768 r.), którego wystawa obrazuje dawną kulturę Śląska Cieszyńskiego. Wspaniałą atrakcją dla dzieci będzie wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie będą mogły z bliska obserwować zwierzęta, pogłaskać je i nakarmić. Przebywając w mieście, koniecznie zażyjcie leczniczych kąpieli w basenach solanowych, z których ta uzdrowiskowa miejscowość słynie. Natomiast do Istebnej warto się wybrać, by móc obejrzeć największą koniakowską koronkę. Serwetka ma 5 m średnicy i waży 5 kilogramów! Do jej wykonania użyto 50 km bawełnianego kordonka. Co ciekawe, jest to największa ręcznie robiona serweta na świecie, w związku z czym została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pomogą wam udanie zaplanować zwiedzanie na wyjeździe. A jeśli potrzebujecie miejsca na pobyt, które zapewni wam idealne warunki do wypoczynku, zapraszamy do rezerwacji pokoi w naszym Hotelu Meta